Перший раз в перший клас – неймовірна подія не тільки для дитини, але і для його батьків. На жаль, ми, дорослі, теж не завжди справляємося на п’ять з плюсом. Які помилки найчастіше допускають батьки школярів (до речі, не тільки першокласників), і як їх уникнути?
Школа – велика відповідальність для мам і тат. Саме від дорослих багато в чому залежить не тільки успішність дитини, але і його здоров’я, в тому числі психологічне. Про типові помилки батьків школярів розповідає Олеся Бутузова, лікар-педіатр і досвідчена мама.
Помилка № 1. Режим
Я не втомлююся повторювати про це всім і завжди, режим – це основа здоров’я дітей будь-якого віку. Дуже важливо лягати спати щодня в один і той же час. Причому з настанням шкільної пори в ліжко дитина повинна відправлятися раніше – адже навантаження у сучасного учня немаленька.
Помилки батьків (пізніше укладання, сон в різний час, телевізор або планшети вечорами) можуть привести до хронічної втоми, підвищеної дратівливості і, звичайно ж, не найкращою успішності. Для повноцінного відпочинку дитина повинна спати не менше 9-10 годин протягом ночі.
вихід: купуємо будильник, на якому чітко фіксуємо час підйому і відходу до сну. Нехай це буде приємна мелодія, а не дратівливий, різкий звук.
Помилка № 2. Харчування
Дуже важливо дотримуватися режиму і в плані харчування. Сніданок, обід і вечеря в певні години дуже допомагають роботі шлунково-кишкового тракту.
З ранку каша: закладіть ввечері в мультиварку, з ранку буде гаряча. З собою в коробочки для обіду котлету з гарніром.
Режим формує своєрідний умовний рефлекс, завдяки чому травна система вже сама починає виробляти шлунковий сік і ферменти «по годинах». Зрозуміло, їжа у таких діток перетравлюється і засвоюється краще.
На жаль, однією з найпоширеніших проблем зі здоров’ям у нинішніх школярів є гастрит. І це не дивно. Перекушування на бігу, відмова від каші в їдальні на користь булочки, неможливість повноцінно пообідати між уроками і кружками – все це поступово завдає шкоди шлунково-кишковому тракту і може стати причиною неприємних відчуттів: нудоти, болі в епігастрії і проблем зі стільцем.
вихід: вранці перед школою дитина буде їсти кашу – вона обволікає шлунок і захищає його від шкідливих впливів. Важливо відмовитися від газованої води, чіпсів і тому подібних снеків.
Якщо дитина ходить на додаткові заняття і не може обідати вдома, потрібно приносити йому не бутерброди, а гарячу їжу в термосі. Це не завжди зручно, але абсолютно необхідно для здоров’я!
Помилка № 3. Соплі і кашель
На жаль, незважаючи на численні статті в інтернеті і рекомендації педіатрів, деякі мами так стурбовані успішністю, що ведуть дітей до школи навіть під час хвороби! Невеликий нежить і кашель, на їхню думку, не привід пропускати заняття.
Якщо температури немає, то дитина не заразний, і якщо самопочуття дозволяє, то нехай ходить в школу. У будь-якому випадку він там не один такий, там зараз півшколи кашляє і чхає.
Особисто для мене це найбільша помилка. Адже подібна ситуація небезпечна для всіх. По-перше, для самої дитини: інфекція, перенесена «на ногах», нерідко стає причиною ускладнень на серце та інші органи. По-друге, для оточуючих дітей і вчителів: соплі і кашель – це лише симптоми, а в основі захворювання – вірусна інфекція, дуже і дуже заразна.
вихід: лікуємо дитину вдома аж до повного одужання, і тільки потім відновлюємо заняття. Пам’ятаємо, що здоров’я понад усе! А ще я як педіатр рекомендую всім батькам, турбуються за дітей, заздалегідь задуматися про противірусної профілактики.
Помилка № 4. Гіподинамія
Після того як дитина йде в школу, він починає рухатися менше. Заняття в класі, уроки вдома – все це неминуче тягне невластиву для дитини гіподинамію. Плюс деякі мами відмовляються від прогулянок заради виконання домашніх завдань. В результаті енергія накопичується в дитині і не знаходить виходу – звідси виникає цілий ряд проблем: і підвищена дратівливість, і гіперактивність, і непосидючість.
вихід: гуляємо кожен день! Причому не просто спокійно ходимо по вулиці, а бігаємо, стрибаємо, граємо в догонялки, катаємося на самокаті або велосипеді в парку.
Помилка № 5. Порівняння з іншими дітьми
Дуже поширена ситуація, яку буває складно контролювати навіть найбільш люблячим і турботливим батькам. Так і зривається з материнської мови: «А ось Олена намалювала білочку краще!» або «Сева не забуває сменку ніколи, чому ж тебе треба контролювати?» Нічого немає гірше порівняння з іншими дітьми – це створює в голові першокласника комплекси і вбиває будь-яке бажання прагнути до нових висот.
вихід: порівнюємо дитини тільки з ним самим; нові результати – з результатами попередніми. Плюс будь-яка критика, навіть сама м’яка і ніжна, повинна починатися з похвали, за якою слідує обговорення промахів і помилок і способів виходу з них.
Також читайте про те, які дивні речі першокласників насправді нормальні.